Zajęcia dodatkowe

Nasze zajęcia po lekcjach:

Każdego dnia mamy wydzielony czas na zabawę swobodną na świeżym powietrzu oraz czas na gry i zabawy w świetlicy i na czytelni. Organizujemy w tym czasie różne aktywności artystyczne oraz warsztaty, a w śród nich:

żonglowanie

Zajęcia z żonglowania prowadzone są w ramach zajęć świetlicowych lub po lekcjach.

Warsztaty szycia

Wykorzystujemy maszyny do szycia ubranek, toreb i sakiewek, zabawek, itd.

Zajęcia muzyczne i orkiestra szkolna

O składzie grupy decyduje nauczyciel muzyki - dyrygent. Orkiestrę szkolną tworzą przede wszystkim uczniowie naszej Szkoły, którzy uczą się grać na dowolnym instrumencie. Mogą grać w niej również i inne chętne dzieci. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

O muzyce ogólnie

Wspólne muzykowanie, śpiewanie i granie, w pedagogice waldorfskiej odgrywa rolę szczególną: wpływa na kształtowanie postaw emocjonalnych dzieci, rozwija ich kreatywność, wrażliwość, zdolności twórcze, a także uczy ważnej umiejętności współpracy w grupie.
Metoda nauki gry na instrumencie stosowana w szkole (nie będącej szkołą muzyczną!) jest unikalna i innowacyjna: dzieci w pierwszym etapie nauki poznają dźwięki dzięki specjalnemu systemowi gestów stosowanemu przez nauczyciela, co pozwala im na swobodniejsze poruszanie się w świecie muzyki i wyzwala samodzielność w kształtowaniu melodii; dopiero w kolejnym etapie dzieci poznają zapis nutowy.
Od I klasy dzieci uczą się grać na fletach pentatonicznych, dzwonkach pentatonicznych, lirze dziecięcej oraz instrumentach perkusyjnych - instrumentarium C. Orff'a.
Od II klasy dzieci grają na fletach sopranowych, dzwonkach chromatycznych, dzwonach ręcznych i instrumentach perkusyjnych.
Również od II klasy dzieci mogą rozpocząć naukę gry na dowolnym instrumencie dętym, a od III klasy oprócz zajęć indywidualnych dzieci grają w szkolnej orkiestrze dętej.

Kółko teatralne

Aktorka Teatru Porywacze Ciał, Katarzyna Pawłowska, jest naszą szkolną mamą i osobą prowadzącą szkolne kółko teatralne. Zajęcia odbywają się z podziałem na grupy i są bezpłatne.

Zajęcia dodatkowe (płatne):

Łucznictwo

Basen

Nauka gry na różnych instrumentach dętych, pianinie, flecie poprzecznym


Zajęcia artystyczne

Zajęcia świetlicowe odbywają się w systemie tygodniowym, co oznacza, że codziennie przez tydzień można pracować nad daną pracą, tematyka prac jest dopasowana do pory roku i świąt okolicznościowych.

Miesiące jesienne: wrzesień(Św. Michał), październik (Dożynki), listopad (Św. Marcin, święto lampionów) – miesiące darów jesieni, darów ziemi.

Przykładowa aktywność:

obrazki z ziaren, mandale z darów jesieni, figurki z darów jesieni, korale pani Jesień, obrazki z zasuszonych liści, suszenie owoców (do jedzenia, do wykonania ozdób, do wykorzystania w pracach plastycznych), witrażyki tematyczne, wykonywanie lampionów, szycie z filcu, robótki (druty, szydełko, krosenka, widelce).

Miesiące zimowe: grudzień (Adwent, Św. Mikołaj, Kiermasz Świąteczny, Jasełka, Boże Narodzenie), styczeń (Trzech Króli, Dzień Babci i Dziadka), luty (Balik Karnawałowy)

Przykładowa aktywność: szycie z filcu, robótki (druty, szydełko, krosenka, widelce), praca w glinie, masie solnej, robienie świeczek, lepienie z wosku pszczelego, praca w drewnie, mydle, wykonywanie kartek okolicznościowych (różne techniki), origami, witrażyki tematyczne, papierowe maski (np. na balik), wykonanie prac na Kiermasz Świąteczny.

Miesiące wiosenne: marzec (Wiosenne Święto Szkoły), kwiecień (Kiermasz Świąteczny, Wielkanoc), maj (Zielone Święta, Dzień Rodziny)

Przykładowa aktywność: praca w glinie, masie piaskowej, wykonywanie kartek qulling, okolicznościowych, wykonanie prac an Kiermasz, wykonywanie tacek, podkładek, wycinanki, orgiami, witrażyki tematyczne, przyszywanie guzików, łatek, praca w wiklinie, wykonywanie stempli, pieczątek, plecenie wianków.

Miesiąc letni: czerwiec (Dzień Rodziny, Św. Jan)

Przykładowa aktywność: wykonywanie papieru ozdobnego, czerpanego, masy papierowej, praca w wiklinie, drewnie, lepienie z masy solnej, wykonywanie pacynek, orgiami, wydzieranki, wyklejanki, wycinanki, witrażyki tematyczne, robienie szablonów, decupage.